1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Merhaba Ziyaretçi ;

Forumumuza Hoş Geldiniz. Sitemizden tam anlamı ile yararlanmak için forumumuza kayıt olmanız gerekmektedir. Forumumuza kayıt olarak içeriklerden tam anlamı ile yararlanabilirsiniz. Lütfen sitemize Kayıt Ol un ve üyelerimize özel ayrıcalıklardan yararlanın...

Linux Mint ile ilk günüm, izlenimlerim...

'Linux Destek Alanı' forumunda -Andromeda- tarafından 15 Ocak 2017 tarihinde açılan konu

Bu Sayfayı Paylaş

1. -Andromeda-

-Andromeda- ☪Teknik Admin / Site Kurucusu ☪
    Site Yetkilisi Administrator

403
    255
    83
    Alınan Beğeniler:
    255
    Merhabalar...

Linux ile uzun zamanlar içli dışlı olan biriyim. Ubuntu, XUbuntu , Mandriva, Zorin, Linux Mint ve daha niceleri elimden geçti şu anda ise derslere yoğunlaştığımdan ve hıza aşırı olduğumdan her zamankinden farklı olarak Mint'i denemek istedim.

Zaten bu yazımı okuyorsanız linux ın nasıl bir sistem olduğu hakkında bilginiz vardır. Windows gibi gereksiz servisler içinde olmaz, Altyapısı gereği virüs oranı yok denecek kadar azdır vs vs... Öncelikle linux mint hakkında şu iki bilgiyi sizlere vereyim

Şu anda 18.1 sürümü var ve bu sürüm 2 farklı şekilde sunulmuş, aralarındaki tek fark arayüz farkı. Ben Cinnamon sürümünü daha çok beğendiğim için onu kurdum.

Şu ana kadar kullandığım Linux sürümleri arasında en başarılı olan 2 tanedir benim için :
    1-) Linux Mint
    2-) Zorin OS

Yanlış hatırlamıyorsam Ubuntu üzerine kodlanan bu yazılım Ubuntunun gelişmiş versiyonu denebilir. Bu yazılım size sadece istediğinizi verir daha fazlasını veya azını vermez.. tabi istemeyi bilene ;)

Öncelikle şu soruya cevap verelim Linux kurdunuz iyi hoşta onda flash , chrome vs var mı nasıl yapıyorsunuz diye soranlar çok oluyor. Cevabı basit... Tabi kide var. Neden olmasın ki ? ha şöyle bir fark var Linuxta ,Google Chrome'un adı Chromium olarak değişiyor.

Yazılımın, Windows 10 gibi mağazası var hatta bu mağaza özelliği Linuxlarda tee Windows XP zamanından beri var. İsterseniz bu mağaza üzerinden , isterseniz terminalden ilgili kodları kullanarak (sudo apt-get install) şeklinde kurulum yapabiliyorsunuz.

Neden Linux Tercih Etmeliyim ? Diye soranlara şunu söylemek istiyorum:

Eğer Bilgisayar özellikleriniz çok iyi değilse ve bilgisayarı office kullanımı , internette surf gibi standart işlemlerde kullanıyorsanız Linux kullanmak size çok sorun olmayacaktır Hatta hız ve performans açısından faydalı olacaktır ama! Bilgisayarınızı indirmeli oyunlar profesyonel kullanım (photoshop olsun video edit vs) şeklinde kullanıyorsanız pek tavsiye etmem çünkü sistemin içinde bulunan Wine yazılımı her ne kadar Windows'a ait programları açabilse de çok ağır olan programları açamayabiliyor.

Şimdilik bu kadar aklınıza takılan soruları sorarsanız seve seve yardımcı olurum

Herkese iyi forumlar

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...